Masaż tajski i jego pochodzenie

Masaż tajski i jego pochodzenie

Jeśli ktoś był przynajmniej raz w Tajlandii, to z pewnością miał okazję poznać masaż tajski. Jednakże nie wszyscy zdają sobie dokładnie sprawę z tego, na czym on dokładnie polega i dlaczego jest tak doceniany na całym świecie. Jego tradycyjna liczy sobie ponad 2 tysiące lat i jest on jedną z 4 najważniejszych gałęzi medycyny w Tajlandii.

Kto był wzorem?

Twórcą masażu tajskiego uważany jest Jivaka Kumar Bhachca, który w latach 558 p.n.e. do 491 p.n.e. był osobistym doktorem króla Magadha w północnych Indiach.

Z racji, że około 200 p.n.e. nastąpiła migracja mnichów z Indii do Tajlandii, to spowodowało to znaczny rozkwit i rozpowszechnianie ich wiedzy medycznej. W początkowych okresach masaż tajski był sztuką, którą decydowano się przekazywać z pokolenia na pokolenie, w formie ustnej. Zanim ktoś wykształcił się w jako masażysta musiał przez wiele lat ćwiczyć pod czujnym okiem mistrza i uczyć się kolejnych praktyk. Nauki udzielane były przez mnichów w buddyjskich świątyniach.

Jeśli zaś chodzi o pisemne materiały dotyczące masaży tajskiego zostało zniszczonych podczas ataku birmijskich wojsk na stolicę Ayutthia w 1767 roku. Wiedza, która ocalała jest dostępna do podziwiania w świątyni Sala Moh Nuat w Bangkoku. Wyryta jest na pięknych płytach kamiennych, gdzie można podziwiać szczegóły tej niezwykłej sztuki.

Warto skorzystać?

Obecnie nie musisz jechać do Tajlandii, ponieważ masaż tajski jest dostępny również w wielu miejscach w Polce i jest wykonywany przez prawdziwych tajów. Zdecydowanie polecamy ten rodzaj relaksu, bowiem po kilku sesjach Twoje ciało na pewno będzie w jeszcze lepszej kondycji.

3 Comment

 1. Marek says: Odpowiedz

  Pomyśleć, że masaż tajski ma już tyle lat! Nie do uwierzenia, że tak długo mogło to przetrwać, ale z drugiej strony nie ma się co dziwić.

 2. Edek says: Odpowiedz

  Chętnie dowiem się, gdzie w Polsce można liczyć na prawdziwy tajski masaż. Ktoś coś?

  1. Bartek says: Odpowiedz

   Gabinetów masażu tajskiego jest w Polsce już sporo, ale warto wybrać ten, w którym pracują masażystki mające odpowiednie szkolenia. Przykładowo w May Thai Massage w Krakowie pracują panie z Tajlandii, które mają za sobą kursy między innymi w słynnej świątyni Wat Pho. Mamy wtedy pewność, że masaż będzie wiernym odwzorowaniem masaży praktykowanych w Tajlandii.

Dodaj komentarz