Masaż tajski i jego pochodzenie

Masaż tajski i jego pochodzenie

Jeśli ktoś był przynajmniej raz w Tajlandii, to z pewnością miał okazję poznać masaż tajski. Jednakże nie wszyscy zdają sobie dokładnie sprawę z tego, na czym on dokładnie polega i dlaczego jest tak doceniany na całym świecie. Jego tradycyjna liczy sobie ponad 2 tysiące lat i jest on jedną z 4 najważniejszych gałęzi medycyny w Tajlandii.

Kto był wzorem?

Twórcą masażu tajskiego uważany jest Jivaka Kumar Bhachca, który w latach 558 p.n.e. do 491 p.n.e. był osobistym doktorem króla Magadha w północnych Indiach.

Z racji, że około 200 p.n.e. nastąpiła migracja mnichów z Indii do Tajlandii, to spowodowało to znaczny rozkwit i rozpowszechnianie ich wiedzy medycznej. W początkowych okresach masaż tajski był sztuką, którą decydowano się przekazywać z pokolenia na pokolenie, w formie ustnej. Zanim ktoś wykształcił się w jako masażysta musiał przez wiele lat ćwiczyć pod czujnym okiem mistrza i uczyć się kolejnych praktyk. Nauki udzielane były przez mnichów w buddyjskich świątyniach.

Jeśli zaś chodzi o pisemne materiały dotyczące masaży tajskiego zostało zniszczonych podczas ataku birmijskich wojsk na stolicę Ayutthia w 1767 roku. Wiedza, która ocalała jest dostępna do podziwiania w świątyni Sala Moh Nuat w Bangkoku. Wyryta jest na pięknych płytach kamiennych, gdzie można podziwiać szczegóły tej niezwykłej sztuki.

Warto skorzystać?

Obecnie nie musisz jechać do Tajlandii, ponieważ masaż tajski jest dostępny również w wielu miejscach w Polce i jest wykonywany przez prawdziwych tajów. Zdecydowanie polecamy ten rodzaj relaksu, bowiem po kilku sesjach Twoje ciało na pewno będzie w jeszcze lepszej kondycji.