Techniki masażu tajskiego

Techniki masażu tajskiego

Podczas wykonywania takiego masażu bardzo istotne jest dostosowanie sposobu do predyspozycji i stanu zdrowia osoby masowanej. Dostosowana jest przede wszystkim siła wykonywania poszczególnych technik. W zależności od progu bólu mogą być wykonywane delikatnie, średnio lub mocno. Dotyczy to również pozycji, w przypadku jakichkolwiek trudności np. z siedzeniem z powodu bólu pleców jest ona po prostu pomijana.

Standardowo osoba masowana podczas zabiegu pozostaje w czterech pozycjach:

  • leżąc na plecach
  • leżąc na brzuchu
  • leżąc na boku
  • siedząc

Na początku masażysta stara się poprawić przepływ energii w ciele, a dopiero później zwiększyć ruchomość stawów.
Zabieg zaczyna się od masażu stóp. Poświęcana jest na ten etap duża ilość czasu ze względu na znajdujące się na nich meridiany. Nazywane są inaczej kanałami energetycznymi i w teorii każdy receptor wpływa na poszczególne organy. W tradycyjnej medycynie chińskiej występuje podział na 12 punktów klasycznych rozmieszczonych symetrycznie wzdłuż całego ciała i 8 tak zwanych cudownych lub inaczej dodatkowych, które rozmieszczone są w linii środkowej. Dodatkowo na tym etapie masażysta rozciąga również stopy i stosuje specjalną technikę mającą otworzyć stawy i usunąć z nich napięcie równocześnie je wzmacniając. Następne etapy wykonywane są na kolejnych częściach ciała, kończąc na głowie.

Podczas zabiegu stosowanych jest wiele technik działających leczniczo.
Na początku i końcu masażu stosuje się tzw. głaskanie. Polega to na delikatnym przesuwaniu złączonych palców w stronę serca. W przypadku twarzy czynność wykonywana jest przy użyciu dwóch lub trzech palców. Dzięki tej metodzie osoba masowana czuje się już na początku odprężona, ponieważ zmniejszona zostaje wrażliwość nerwów znajdujących się w ciele. Kolejna technika polega na rozciąganiu stawów i więzadeł w ciele. Masażysta w tym celu nieco mocniej przesuwa dłoń po ciele w kierunku masowanego obszaru. Wykonuje również dodatkowe okrężne lub spiralne ruchy. Trzecim etapem jest poprawa krążenia i usunięcie toksyn dzięki ściskaniu na zmianę raz jedną ręką raz drugą konkretnego miejsca na ciele. Po takim masowaniu ciała kolejnym etapem jest rytmiczne uderzanie i uklepywanie. Dzięki temu poprawiona zostaje kondycja skóry, a także chroni przed wydzieliną zalegającą w płucach przez co zmniejsza ryzyko zachorowań.

Podczas masażu tajskiego stosowana jest także technika tzw. zatrzymanie krwi. Ma ona wzmocnić pracę serca, zwiększyć ukrwienie tkanek, a w rezultacie i wydalenie z nich wszelkich toksyn. Metoda polega na mocnym uciskaniu odpowiedniego punktu na ramieniu lub w okolicach pachwiny przez około 60 sekund.